Blog

Cykl turniejów PSA Polish Squash Tour zakończony

Cykl turniejów PSA Polish Squash Tour zakończony

News, Squash4You, TOMATOE PR0 komentarzy

Cykl turniejów PSA Polish Squash Tour 2011/12 zakończony. W ostatnim turnieju z cyklu – PSA McWIL-profiKÄRCHER Squash4You zwyciężył Duńczyk Rasmus Nielsen

W sobotę 24.03.2012 w Krakowie zakończył się ostatni turniej z tegorocznej edycji PSA Polish Squash Tour. Turniej PSA McWIL-profiKÄRCHER Squash4You odbył się w dniach 20-24 marca 2012 w krakowskim klubie Squash4You. Turniej był zorganizowany przez Polską Federację Squasha, przy współpracy z dystrybutorem kortów do squasha McWIL oraz klubem Squash4You. Zagrali w nim zawodnicy z pierwszej i drugiej setki światowego rankingu squasha.

Głównym celem organizacji turniejów PSA Polish Squash Tour 2011/12 było wsparcie rozwoju squasha w Polsce. Pierwsze dwa turnieje odbyły się w Gdańsku i Wrocławiu – miastach gdzie squash jest jeszcze mniej znany i popularny. Z kolei w Krakowie infrastruktura squashowa rozwija się najszybciej spośród polskich miast.

Turniej składał się z dwóch części: turnieju eliminacyjnego oraz turnieju głównego. Turniej eliminacyjny spośród 16 zawodników wyłonił 4, którzy przeszli do turnieju głównego. Byli to Francuz Arthur Moineau, Anglicy Michael Harris i Mark Fuller i Irlandczyk Arthur Gaskin.

W turnieju głównym zagrało 16 zawodników; 11 zapewniło sobie miejsce na podstawie pozycji

w światowym rankingu, 4 awansowało z eliminacji, 1 zawodnik otrzymał tzw. „dziką kartę organizatora”, czyli prawo do gry w turnieju głównym bez eliminacji. Tym ostatnim był Polak, Marcin Karwowski.

Dzięki organizacji turniejów PSA daliśmy polskim zawodnikom szansę zagrania ze światową czołówką squasha. Mimo, iż nie zajęli wysokich miejsc w turnieju, dało im to szansę na zdobycie punktów do rankingu PSA, a także nabranie doświadczenia i motywacji do treningów. 

– podsumowuje turniej Maciek Maciantowicz, v-ce Prezes Polskiej Federacji Squasha. – Udało nam się także na każdym z turniejów zgromadzić sporą widownię, dzięki czemu wiele osób dowiedziało się, że squash jest bardzo atrakcyjną formą wysiłku fizycznego.

W sumie w trzech turniejach wzięło udział 51 graczy, w tym 7 Polaków.

Relacja z turnieju głównego:

1/8 finału:

W meczach 1/8 finału wyłoniono ośmiu ćwierćfinalistów – wśród nich faworyci notowani w pierwszej 100tce rankingu PSA (Rasmus Nielsen z Danii i Peter Creed z Walii) oraz Holender Bart Ravelli, Anglicy Declan James, Alex Ingham, Robert Downer oraz Irlandczyk Arthur Gaskin. Ten ostatni to gracz notowany kilka lat temu w pierwszej 100tce światowego rankingu, wracający do gry w turniejach PSA po przerwie spowodowanej kontuzją.

Ćwierćfinały:

W pierwszym ćwierćfinale zwyciężył Rasmus Nielsen. Pokonał Barta Ravelli w trzech setach. Do półfinałów weszli również Declan James oraz Arthur Gaskin. Declan, po zaciętym pięciosetowym boju, wyeliminował Fabiena Verseille – zawodnika rozstawionego z numerem 3.
Arthur Gaskin, który do turnieju głównego wszedł z eliminacji, pokonał w trzech setach Roberta Downera. W ostatnim ćwierćfinale Peter Creed pokonał swojego rodaka Alexa Inghama w 4 setach.

Półfinały:
Pierwszy mecz półfinałowy zakończył się zwycięstwem bardziej doświadczonego Duńczyka Rasmusa Nielsena, który w 4 setach pokonał Anglika Declana James’a. Declan wygrał pierwszego seta, w drugim miał dwie piłki setowe – Rasmus jednak drugą partię zakończył na swoją korzyść; w kolejnych dwóch już kontrolował grę.

Do finału dołączył Walijczyk Peter Creed, który pokonał w drugim półfinale Irlandczyka Arthura Gaskina. Gaskin poddał mecz w czwartym secie z powodu kontuzji pleców.

Duża szkoda – mecz zapowiadał się naprawdę ciekawie: pierwsza partia dla Gaskina, który grał nieco bardziej agresywnie od Creed’a – 11:8. W połowie drugiego seta Gaskin pierwszy raz chwycił się za prawy bok, ale nikt wtedy nie przypuszczał, że to przyczyni się do zakończenia pojedynku za kilkanaście minut – relacjonuje Bartosz Gil, Dyrektor Wykonawczy Biura Polskiej Federacji Squasha. W tym secie Gaskin wygrał jeszcze zaledwie jedną piłkę; była to ostatnia wygrana piłka przez Gaskina w tym meczu – Peter wykorzystał bezwzględnie swoją przewagę wygrywając trzeciego seta do zera, w czwartym przy stanie 2:0 Arthur poddał mecz.

Mam nadzieję, że kontuzja której nabawił się Irlandczyk w tym meczu nie jest powrotem kontuzji, która wykluczyła go z zawodowego squasha trzy lata temu kiedy osiągnął już 80 miejsce w światowym rankingu – dodaje Bartosz Gil.

Finał:

Rasmus Nielsen (zwycięzca gdańskiego turnieju) pokonał w finale PSA McWIL-profiKÄRCHER Squash4You Open 2012 Petera Creed’a (zwycięzcę wrocławskiego turnieju).

Pierwszy set zakończył się zwycięstwem Rasmusa z wynikiem 11:5. Duńczyk bezwzględnie wykorzystał swoją przewagę fizyczną, zagrywając crossowe piłki i zmuszając Petera do ciągłego ruchu.

W drugim secie wyglądało na to, że Peter znalazł sposób na pokonanie Rasmusa i wygrał z nim 11:5. W trzecim secie, przy wyniku 6:3 dla Walijczyka kilka nieudanych zagrywek z rzędu kosztowało go utratę koncentracji i w konsekwencji przegranie seta do 7.

W ostatnim, czwartym secie, również nie udało się Peterowi odzyskać inicjatywy i przegrał go do 6.

Imprezy dodatkowe:
Przy okazji turnieju głównego w sobotę 24.03 odbył się charytatywny turniej dla par, z którego 50% dochodu wsparło działania charytatywne Stowarzyszenia Klub Sportowy SQUASH4YOU. Środki zostaną przekazana na zorganizowanie zajęć dla dzieci z Domu Dziecka nr 7 w Krakowie,
a dla najzdolniejszych zostaną ufundowane stypendia sportowe Squash4Kids. Ostatecznie udało się zebrać 1000zł!

Również w sobotę zorganizowane zostały Mistrzostwa Krakowa Dziennikarzy w Squashu 2012, w których zmierzyli się dziennikarze z krakowskich mediów. W finale zwyciężył Grzegorz Dukielski (RMF FM), pokonując 3:1 Andrzeja Klembę (Gazeta Wyborcza).

Organizatorem imprezy była Polska Federacja Squasha, z ramienia której występują:
- Maciej Maciantowicz – V-ce Prezes Zarządu PFS, pełniący funkcję Generalnego Dyrektora Cyklu PSA Polish Tour,
- Bartosz Gil – Dyrektor Wykonawczy Biura PFS, pełniący funkcję Dyrektora Operacyjnego Cyklu PSA Polish Tour.

Sponsorami tytularnymi turnieju byli:

-  producent kortów do squasha McWIL, który pokrył koszty puli nagród wszystkich 3 turniejów i znaczną część kosztów organizacyjnych,

profiKÄRCHER – Profi sp.j. od 18 lat zajmuje się profesjonalnym doradztwem, sprzedażą i serwisem urządzeń firmy Kärcher. Profi sp.j. wyposaża myjnie samochodowe, zakłady przemysłowe, zakłady spożywcze, firmy sprzątające, hotele i biura.

Sponsorem głównym był Impel Cleaning, firma realizująca usługi porządkowo – czystościowe.  Posiada kilkunastoletnie doświadczenie oparte na systemie zarządzania jakością zgodne z normą ISO 9001:2008.

Sponsorami dodatkowymi byli: Dunlop Sport, Apis Hotel, MMSPORT – sklep fabryczny marek KEEN i Under Armour, HI-TEC, Manifold, Nova – resto & bar oraz agencja reklamowa LOGIC Studio.

Patronami medialnymi krakowskiej imprezy byli: TVP Kraków, Radio RMF MAXXX, Moda Na Zdrowie, Ströer Out-of-Home-Media oraz portale sport.pl, dlastudenta.pl, menstream.pl, MMkrakow.pl, naszemiasto.pl a także portale i magazyny poświęcone tematyce squashowej: eSquash.pl, NaSquasha.pl, SquashMasters.pl, SquashClub, SQUASHLIFE.

Obsługą Public Relations cyklu turniejów zajęła się krakowska agencja TOMATOE PR.

Kontakt dla mediów: Kontakt do organizatora:
Jan Trzupek / Tomatoe PRNr kom.: 6000 777 06e-mail: j.trzupek@tomatoe.pl Bartosz Gil/ Biuro PFSNr kom.: 669 615 815e-mail: biuro@pfs.com.pl

 

Napisz komentarz